Noticy

Su, enerji ve para tasarrufu yapmanızı sağlayan akıllı ev aletleri üretiyoruz! Çocukların bilinçli bireyler olarak yetişmesine katkı sağlarken, kullanıcılarımıza sağlıklı bir duş deneyimi vaad ediyoruz.

Noticy Akıllı Ev Aletlerinin Özellikleri

Su Tasarrufu

Anlık olarak kaç litre su harcadığınızı takip edin.

Enerji Tasarrufu

Aldığınız geri bildirimler ile su, doğal gaz ve elektrik tasarrufu edin

Para Tasarrufu

Anlık olarak harcadığınız suyun fiyatını takip edin. Kendi koyduğunuz tasarruf hedeflerine göre Noticy sizi uyarır.

IoT Teknolojisi

Verilerinizi online kanallar üzerinden takip edin. Bildirimler sayesinde verilerinizi hem kendinizle hem de mahallenizdeki diğer insanlarla karşılaştırın.

Çocuklar için Eğitici

Çocuklar için özel olarak tasarlanan arayüzü sayesinde çocuğunuzu bilinçli bir birey olarak büyütün.

Sağlıklı Duş

Cildiniz ve saçınız için zararlı olabilecek düzeyde sıcak su kullanmanız durumunda uyarı alarak sağlıklı bir duş deneyimi yaşayın.


Noticy Duş - Digital Ekran, duşta geçirdiğiniz süreyi, harcadığınız suyun miktarını ve sıcaklığını anlık olarak size gösterebilen bir cihazdır. Cihaz ekranında cildiniz, saçınız ve kalbiniz için zararlı olabilecek sıcaklıklara karşı bir uyarı sistemi bulunmaktadır. Cihaz bunlara ek olarak özel bir çocuk arayüzüne de sahiptir.

Detaylı Bilgi

Noticy Mobil Uygulmaması

Noticy cihazlarını kontrol etmek için ihtiyacınız olan her şey cebinizde!

Noticy markası sadece akıllı cihazlardan ibaret değildir. Noticy, mobil uygulaması ve web sitesi aracılığıyla da kullanıcılarına çeşitli özellikler sunar.

Noticy mobil uygulamasını App Store veya Google Play'den ücretsiz olarak indirmek için akıllı telefonunuzu kullanın, kaydolun ve bildirimlerinizi açın. Artık evinizin her köşesinde tükettiğiniz su ve enerji miktarını, su sıcaklığınızı, tüketiminiz sırasında harcadığınız parayı ve gelecek için su faturalarınızın tahmini gibi çeşitli verilere erişebilirsiniz.

Dijital kanallarımızda kullanıcılarımıza sunulacak özelliklerden bazıları şunlardır:

Anlık Bildirimler

Duş kullanımı sırasında ve sonrasında telefonunuza gelecek olan bildirimler ile su kullanımızı yakından takip edin.

Detaylı Bilgi

Hedef ve Limitler

Noticy uygulaması ya da web sitesi üzerinden kedinize kullanım hedefleri ve limitler koyarak duş sırasında uyarılar alın.

Detaylı Bilgi

Sıcaklık Takibi

Noticy duş sırasında su sıcaklığınızı ölçer ve bu sıcaklığın kalbiniz, cildiniz ve saçlarınız üzerindeki negatif etkilerini size bildirir.

Detaylı Bilgi

Ön görü

Noticy'i belirli bir süre kullandıktan sonra, kullanım alışkanlıklarınızı analiz eder ve size özel önerilerde bulunur. Bu öneriler doğrultusunda yapabileceğiniz tasarruf miktarlarını görebilir ve gelecek aylardaki su kullanım tahminlerinize erişebilirsiniz. .

Detaylı Bilgi

Kıyaslama ve Yarışma

Su kullanım verilerinizi arkadaşlarınızla ve mahallenizdeki diğer insanlar ile kıyaslayın. Arkadaşlarınızla yarışmalar başlatın ve başarınızı sosyal medyada tüm dünya ile paylaşın!

Detaylı Bilgi

Çocuk Oyunları

Çocuklara özel içerikleri ve oyunları ile Noticy uygulaması tam bir eğlence merkezidir. Çocuğunuzun eğlenirken aynı zamanda bilinçli bir birey olarak yetişmesi için siz de Noticy uygulamasını indirin!.

Detaylı Bilgi

Noticy İle Ne Kadar Tasarruf Edebilirim ?

Türkiye

Almanya

ABD

Rusya

Sayılarla Suyumuz

Ne kadar su harcıyoruz?

Günlük hayatınızda bulaşık yıkarken, ellerinizi yıkarken ya da duş alırken ne kadar su kullandığınızı hiç düşündünüz mü? Bir dakikanızı ayırın ve 10 dakikalık bir duşta kaç litre harcadığınızı tahmin edin. 10,50,100 veya 150 litre?

Ortalama olarak bu miktar yaklaşık 120 litredir! Bu sayıyı aile üyelerinizin sayısı ile çarpın. Tuvalette, çamaşır makinesinde, bulaşık makinesinde ve mutfakta kullandığımız suyu düşünün. Ardından dünyadaki insan sayısıyla tekrar çarpın. Şok edici sonuçlar alacaksınız!

The World Counts'a göre, ılıman bir iklimde yaşayan ortalama bir insan için günde 5 litre tatlı su yeterlidir. Dünyada toplam tükettiğimiz tatlı su yılda 4 trilyon metreküp civarında ve bu sayı her dakika artmaya devam ediyor! Anlık olarak tatlı su kullanımımızı takip etmek için aşağıdaki bağlantıyı takip edebilirsiniz. 

Eğer “Ne olmuş yani? Gezegenimizin %75'i suyla kaplı zaten. Bitmesi imkansız” diyorsanız, sizi hayal kırıklığına uğratacağız.

Dünya üzerindeki suyun %97,5'i denizlerde ve okyanuslarda bulunmaktadır. Dolayısıyla tuz içermektedir ve içilebilir değildir. İçebileceğimiz tatlı su kaynakları bu büyük kütlenin sadece %2,5'luk miktarını oluşturuyor. Daha fazla insan, daha fazla su talebi anlamına geldiğinden, Dünya'nın sahip olduğu su ekosistemi zarar görmektedir. Gerekli yeraltı suyunun ikmal süresini uzamaktadır. Bu da iklim değişikliğine ve kuraklıklara neden olur.

Su tüketimimiz konusunda alışkanlıklarımızı değiştirmezsek, Birleşmiş Milletler'in tahminine göre 2025 yılına kadar, dünya nüfusunun %30'u(50 ülke) su kıtlığı ile karşı karşıya kalacak. Sonuç olarak, kuraklıklar, artan su fiyatları ve kontrolsüz bir şekilde yükselen göç dalgaları ile karşı karşıya kalacağız. Uzun zamandır bizim için yaşamsal ve ikamesi olmayan tek kaynağımız suyu hafife aldık. Şimdi suyu daha akıllıca kullanma zamanı.

Statista'nın verilerine göre 2017 yılında Türkiye'nin kişi başı su tüketimi 746,8 m³''tü. Amerika Birleşik Devletleri kişi başına 1.206,8 m su tüketimiyle bu tablonun lideri olmuştu. Diğer ülkeleri de grafik üzerinde görebilirsiniz. Bu tablodan çıkarmamız gereken en büyük ders ise ülkemizin su tüketimi konusunda ne kadar dikkatli olması gerektiği. Water Research Foundation'ın (Su Araştırmaları Vakfı) verilerine göre evimizdeki suyu en çok nerelerde kullandığımızı görmek mümkün.

Water Research Foundation'ın (Su Araştırmaları Vakfı) araştırmasından alabileceğimiz bir diğer karşılaştırma tablosu da sıcak suyu en çok kullandığımız alanlar. Tahmin edebileceğiniz gibi bu tablonun başında duş ve musluklarımız geliyor. İngilizce olan raporun tamamına link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Evlerimizde kullanılan su raporu için tıklayınız

Çocuklarımız İçin Enerji Tüketimi Eğitimi

Günümüzde çevre bilincine sahip bir çocuk yetiştirmek çok da kolay değil. Önceki nesillerin günlük hayatlarında kullandıkları su konusunda herhangi bir bilinç geliştirmediğini ve bu konuda bir eğitim almadıklarını zaten biliyoruz. Ancak bu hatayı gelecek nesiller için tekrarlamayabiliriz.

Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Onları su gibi hayati kaynakların bilinçli tüketimi konusunda eğitmezsek, bizden çok daha ciddi sorunların üstesinden gelmek zorunda kalacaklar. Yeni neslin yaşadığımız gezegenimizi kurtarmak için çevre dostu alışkanlıklar edinmesine yardımcı olmak istiyoruz.

Noticy, bu önemli görevin bir bölümünü devralmaya hazır. Noticy, çocuğunuzun Dünyamızın geleceği için bilinçli bir birey olarak büyümesine yardımcı olacak. Çocuklara yönelik özel arayüzü sayesinde çocuğunuzun eğlenirken öğrenmesine katkıda bulunacak.

Noticy Donanımı

Noticy Duş ve Noticy Musluk cihazları, su akışından kendi enerjilerini üretebilmektedir. Kendi kendine güç sağlayan özelliği sayesinde cihazlarımız herhangi bir elektrik bağlantısına ihtiyaç duymaz.

Noticy ürünleri, diğer geliştiricilerin ürünlerini veya yazılımlarını ürünlerimize entegre etmelerine olanak sağlayan Open API özelliğine sahiptir. Ürünlerimiz akıllı ev sistemlerinize bağlanabilir.

Takım

Umut Türemen

Project Manager

Burak Engin Aşıklar

Software Developer

Shaishav Koirala

Hardware and Electronical Design

Sojan Prajapati

Industrial and Digital Design

Sasi Kumar Selvaraj

Hardware and Electronical Design

Destekçilerimiz

Sıkça Sorulan Sorular